Βρίσκεστε εδώ: ΑρχικήBlogblogΟι μαθητές του ‘Ουμπέρτο Πρίμο’ - Μια εκπληκτική παράσταση

Οι μαθητές του ‘Ουμπέρτο Πρίμο’ - Μια εκπληκτική παράσταση

Γράφτηκε από  Κατηγορία blog Τετάρτη, 08 Φεβρουαρίου 2017 14:16

theatro colombo

Οι μαθητές του Colombo είχαν τη χαρά να παρακολουθήσουν μία μοναδική παράσταση στο μέγαρο μουσικής, «ΟΙ ΜΑΘΗΤΕΣ του Ουμπέρτο Πρίμο»,  σε σκηνοθεσία της Alessandra Maioletti όπου παρουσιάζονται οι συγκλονιστικές ιστορίες εβραίων μαθητών της Θεσσαλονίκης. Μία αληθινή ιστορία αφιερωμένη στη μνήμη του Ολοκαυτώματος.

Μία θεατρική παράσταση από την ΟΜΑΔΑ ΟΝΕΙΡΟ, με τη συνεργασία του Ιταλικού Μορφωτικού Ινστιτούτου και της Ισραηλιτικής Κοινότητας Θεσσαλονίκης.

Στην αρχή του σχολικού έτους 1941-1942 στο ιταλικό σχολείο Θεσσαλονίκης «Ουμπέρτο Πρίμο» ο καθηγητής υποδέχεται τους μαθητές του. Πέντε αγόρια και τέσσερα κορίτσια δεν γνωρίζουν ότι αυτή είναι η τελευταία χρονιά τους, καθώς αργότερα θα μεταφερθούν σε στρατόπεδα συγκέντρωσης ως Εβραίοι.

Χαίρονται τη ζωή, ανησυχούν, ξεδιπλώνουν τα όνειρά τους, μέχρι να συμβεί το μοιραίο.

Το θεατρικό κείμενο συνέγραψαν ο Χαράλαμπος Μαγουλάς και ο Αντόνιο Κρεσέντσι. Ο κ. Κρεσέντσι, άλλοτε καθηγητής του παραρτήματος του Ιταλικού Μορφωτικού Ινστιτούτου Θεσσαλονίκης, είναι ο άνθρωπος που πρώτος διάβασε, πριν από χρόνια, τα όνειρα και τις χαρές μαθητών του σχολείου «Ουμπέρτο Πρίμο», λίγο πριν αυτοί χαθούν, θύματα των πιο σκοτεινών στιγμών της ιστορίας του 20ού αιώνα.

oumperto primo parastash megaro mousikhs

Ιδέα - Σκηνοθεσία: Alessandra Maioletti
Ιστορική Έρευνα: Antonio Crescenzi
Κείμενο: Χαράλαμπος  Μαγουλάς, Antonio Crescenzi